Dr n. med. Olga Brzezińska
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Ukończyłam Wydział Lekarski w roku 2013. Specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii. Asystent w Klinice Reumatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ponadto lekarz kwalifikujący Ośrodka Dawców Szpiku.
Od ponad dziesięciu lat wykonuję kapilaroskopię wałów paznokciowych, posiadam certyfikat Sekcji Obrazowej Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz dyplom ukończenia kursu EULAR.
Ceny usług:
Kapilaroskopia 180 PLN
KAPILAROSKOPIA
Kapilaroskopia jest nieinwazyjnym badaniem polegającym na ocenie budowy drobnych naczyń krwionośnych wałów paznokciowych („skórek”) za pomocą sondy przypominającej tą wykorzystywaną podczas badania USG. Po oczyszczeniu dłoni nakłada się na skórę kilka kropli olejku immersyjnego, może nim być oliwka dla dzieci, dzięki czemu zwiększa się jej przezierność. Badanie trwa około 10-20 minut.
Dla uzyskania miarodajnego obrazu naczyń konieczne jest prawidłowe przygotowanie do badania:
- Konieczne jest powstrzymanie się od wycinania skórek minimum 2 tygodnie przed badaniem. Należy zrezygnować z zabiegów kosmetycznych rąk oraz głębokiego manicure na 4 tygodnie przed wykonaniem badania.
- Co najmniej 24 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu
- Minimum 4 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od palenia tytoniu oraz spożywania kawy lub mocnej herbaty.
- Na badanie należy zgłosić się ok. 20 minut wcześniej celem aklimatyzacji do temperatury pokojowej tj. 22-23stC.
- Konieczna jest znajomość przyjmowanych na co dzień leków wraz z dawkowaniem.
U kogo warto wykonać badanie:
- Osoby z objawem Raynauda – czyli patologiczną reakcją na zimno. Objaw Raynauda polega na nagłym, lokalnym skurczu naczyń obwodowych powodującym zbielenie/sinienie palców, uszu, nosa a czasem również całych dłoni lub stóp. Po okresie blednięcia następuje przekrwienie przejawiające się zaczerwienieniem oraz często bólem w obszarze wcześniej niedokrwiennym. Najczęściej skurcz naczyń wywoływany jest zimnem, ale również stresem lub pojawia się bez uchwytnej przyczyny. Wyróżniamy objaw Raynauda pierwotny, który nie niesie za sobą zwiększonego ryzyka rozwoju chorób tkanki łącznej lub powikłań miejscowych niedokrwienia tkanki (np. owrzodzenia) oraz zespół wtórny towarzyszący rozwojowi takich chorób jak twardzina układowa. Wskazanym jest by u osób z objawem Raynauda badanie kapilaroskopię wykonywać minimum raz na 2 lata (czas kolejnych kontroli zależny jest od wyniku badania wyjściowego i waha się od 3 miesięcy do 2 lat). Celem badania jest wykrycie wczesnej przebudowy naczyń i ocena ryzyka rozwoju choroby tkanki łącznej i jej powikłań co znacznie zwiększa skuteczność leczenia potencjalnej choroby.
- Osoby w trakcie diagnostyki twardziny układowej – wynik badania jest jednym z kryteriów rozpoznania choroby.
- Osoby ze zdiagnozowaną uprzednio twardziną układową – wynik badania ma znaczenie rokownicze i jest jednym z elementów monitorowania aktywności choroby.
- Pacjenci z podejrzeniem choroby tkanki łącznej ze spektrum twardziny układowej np. Zapalenie skórno-/wielomięśniowe, mieszana choroba tkanki łącznej, niezróżnicowana choroba tkanki łącznej.